Ніколи, ви чуєте, ніколи не кричите на своїх дітей!

Хтось одного разу сказав рідкісну по красі та глибині думку: «Бути батьком — це не про те, як ростити своїх дітей, а про те, як рости самому». Але в житті часто діти народжуються у абсолютно незрілих людей, які самі ще не виросли з дитячих штанців, ще не готових до того, щоб стати батьками, і зовсім не важливо скільки їм років — до 20 або за 30. Бути батьком — це праця . І починатися він має з роботи над собою. Щоб не зустрічалося в житті ситуацій, подібних до цих...

Кричати, бризкаючи слиною

Домодєдово, ранній ранок, зал вильоту, кафе на другому поверсі. За сусіднім столиком брутальний красень із хлопчиком років п'яти. Хлопчик ледве чутно щось шепоче, нахиляючись до тарілки. Папашин рев примушує мене здригнутися:

— Куди до туалету??! Куди в туалет? Я тебе питав 5 хвилин тому — ти що сказав? Ти що мені сказав, я тебе питаю? Зсись у штани тепер, давай, у туалет йому!!

Я уважно дивлюсь на батька. Він репетує так, що бризкає слина, кричить довго і матом, червоніє і стискає кулаки. Хлопчик стає червоним і ще нижче нахиляє голову.

Я тихо говорю:

— Діти цього віку ще не можуть передбачити, коли вони захочуть у туалет.

Батько люто дивиться на мене, я на нього. За секунду він кидає хлопчику - "Пішли!!" і відводить сина, що так і не підняв голову з кафе.

***

Тель-Авів, опівдні, набережна, юрби народу. Я спокійно йду, збираючись купити морозиво. Раптом чую - крики, біля парапету, що обгороджує пляж, збирається невеликий натовп. Я дивлюся вниз. На доріжці біля роздягальні стоїть страшний чоловічий крик, надривний:

— Відійди від мене! Відійди від мене, я сказав! Я тобі що сказав — ти не розумієш? Ти зараз отримаєш у мене! Іди поряд!! Відійди!

Чоловік у трусах і шльопанцях репетує, трясучись і підскакуючи, на дівчинку років п'яти. По російськи. Дівчинка злякано стоїть перед ним, втягуючи голову в плечі. Я нічого не розумію. Люди на набережній теж. Він рухається вперед, дівчинка сяє поруч. Крик, зовсім ненормальний, надривний, агресивний, продовжується. «Відійди, я сказав! Іди поруч! Ти не чуєш! Ти не розумієш чи що?? Тобі врізати чи що?!!» Обличчя дівчинки не видно, її голова втягнута у плечі. До нього підходить жінка, чіпає за плече. Він відскакує. «Ще раз крикніть — покличу поліцію», — каже вона. «Пшла на@уй!! — репетує мужик. — Це моя дитина!!». Але крик замовкає і вони йдуть — він розгонистий і нервово, дівчинка квапливо поруч. Мені дико соромно за те, що все це відбувається російською мовою. Натовп різнокольорових іноземців шепочеться і перезирається.

***

Домодєдово, ніч, зал прильоту, паспортний контроль. Черга. Діти знемагають від очікування. Хлопчик років п'яти стрибає — із черги — і назад у чергу, до мами ближче.

Якоїсь миті вона з силою смикає його за руку так, що він відлітає убік і назад.

— Я Тобі що сказала??? — голосить мати. — Стій спокійно!! Ще раз ворухнешся — я тебе здам до міліції! Тебе заберуть! Зараз я їм скажу, що ти погано поводиться!!

Хлопчик злякано озирається на прикордонника, що проходить повз нього, і стоїть як укопаний якийсь час.

Через 5 хвилин у сусідній черзі лунає крик. Кричить тендітна, гарна, добре одягнена блондинка, безперервно смикаючи за руку свого сина, зовсім маленького, років 3-4-х:

— Ти втомився??? ти втомився???? Ти додому хочеш? А я, по-твоєму, не хочу? Я тебе запитую?? Відповідай мені — я, по-твоєму, не хочу? Тобі не соромно?? Я не втомилася?? Де я тобі візьму додому? Він втомився, а мама не втомилася!

Вона волає, бризкаючи слиною і трясучи свого сина, щоразу при ривку намагаючись його розвернути до себе обличчям. Хлопчик втягує голову в плечі і намагається не зустрічатись з нею очима.

***

Ви читаєте посібники з жіночих оргазмів і з того, як упіймати і утримати мужика. Почитайте хоч щось про дитячу психологію. Про те, як вміти втішати дитину, а не лякати її до енурезу та заїкуватості. Про те, що таке психологічне та емоційне насильство. Про те, як залякані діти вчаться назавжди пригнічувати свої потреби, і це означає, що у них, що виросли, внутрі блукає величезний обсяг агресії. Про те, як ці діти, що виросли, на прийомі у психолога плачуть, згадуючи вас, ненавидячи вас, відчуваючи своє безсилля перед вами, які вже постаріли.

Прочитайте про вікові норми. Про те, що маленькі діти не знають, коли вони захочуть у туалет — пропонувати їм «сати в штани» в публічному місці, голосно-це назавжди вбити в голову відчуття сорому і приниження. Про те, що здоровий п'ятирічний хлопчик у нормі не може" стояти спокійно-йому треба крутитися і рухатися.І дівчинці теж. Про те, що 4-х років не знає, що таке «довго», що таке «півгодини», що таке «паспортний контроль», він може відчувати тільки, що саме він раптово став винен у тому, що мама втомилася і що йому, малюкові, в такому разі самому втомитися — чомусь соромно, що дівчинка ні в п'ять, ні в 35 не здатна одночасно виконати команди «відійди» та «йди поряд», вигукнуті чокнутим батьком.

Ви пропонуєте дитині випробувати сором, провину та приниження в екстремальній для неї ситуації — замість підтримки, втіхи та допомоги. Ви, дорослі сучі діти, в цей момент усиновлюєтеся та удочеряєтеся до своїх дітей — вони бачать, що дорослі — це не ви, бо дорослий справляється, а ви не справляєтесь. І тоді ваші діти намагаються з трьох років поводитися по-дорослому з вами, щоб вас, такого тендітного і не володіє собою, не роздратувати, не налякати і не засмутити. Ви загрожує своїй дитині, загрожує побоями, міліцією, дитбудинком — ви, той, від якого він очікує захисту. Батьки — це не ті, що захищають. Це — ті, які покарають та підставлять, коли й так погано.

Ви кричите, коли відчуваєте безсилля, втому, роздратування та гнів. У цей момент ваша дитина відчуває паралізуючий страх, сором, провину та безпорадність. Крім цього, він не зможе навчитися, як це підтримати і допомогти, пошкодувати, втішити і заспокоїти, подбати і бути уважним. Він виростає в такого ж батька і партнера, який не знає, як допомогти своїй дитині або близькій, але вміє загрожувати, лякати, лаяти, соромити і звинувачувати.

Я не знаю, коли вичерпаються покоління получокнутих агресивних батьків і істеричних, крикливих, що смикають своїх дітей з кожного приводу матерів. Повірте мені - навіть якщо всі ці описані мною реальні персонажі десь там усередині люблять своїх дітей, їхнім дітям, які виросли, буде дуже важко в це повірити.

UPD.

Одна моя читачка пише:

Особисто мені дуже допомогла книга Джона Грея «Діти з небес». А книги Юлії Гіппенрейтер «Спілкуватися з дитиною. Як?» і «Продовжуємо спілкуватися з дитиною. Так?» я розрізала б на великокаліберні клаптики-цитати та роздавала всім майбутнім батькам ще до початку вагітності.
І друга читачка рекомендує:

Адель Фабер, Елейн Мазліш «Як говорити, щоб діти слухали, і як слухати, щоб діти говорили», Карен Прайор «Несучі вітер» про дельфінів, які вчили ресирувальників вчити їх...


Взято: http://fit4brain.com/10106
Автор: Юлія Рубльова
Джерело: http://ulitza.livejournal.com/457240.htmlПоділитися:

Чи сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації та почніть стежити за цим блогом.

0 comments:

Дописати коментар