Мікроби зміцнюють імунітет дітей

Занадто чисте, практично стерильне середовище, на думку вчених, може призвести до хронічних станів, таких як астма та алергія.

Якщо ви дозволяєте дітям грати з брудом, тим самим ви допомагаєте їм зміцнювати свою імунну систему та зменшуєте шанси на розвиток у них хронічних порушень роботи імунітету (астми, алергії, дерматиту).

Звичайно, мити руки дуже важливо, особливо під час сезону ГРЗ та грипу або якщо ви відвідуєте когось у лікарні.

Проблема ж полягає (принаймні на Заході) у тому, що батьки намагаються підтримувати чистоту надто завзято.

«Нові дослідження показують, що знищення крихітних організмів, званих мікробами, сучасними дезінфікуючими засобами для рук, антибактеріальним милом і рясним дозами антибіотиків має вкрай негативний вплив на імунну систему дітей», — пояснює мікробіолог Марі-Клер Аррієта, співавтор нової книги під назвою вони їдять бруд: врятуємо наших дітей від збентеженого світу».

Доцент Університету Калгарі разом зі своїм співавтором, шановним мікробіологом Бреттом Фінлеєм, обґрунтовують свою думку і заявляють про те, що ми виховуємо дітей у більш чистому та гігієнічному середовищі, ніж будь-коли раніше. Вони кажуть, що перегинання ціпка в цій справі (а саме це часто ми робимо) сприяє розвитку багатьох хронічних порушень імунітету, починаючи від алергії і закінчуючи ожирінням. Марі-Клер погодилася відповісти на кілька запитань.

— Що надихнуло вас та Фінлея написати книгу «Нехай вони їдять бруд»?

— Ми обидва мікробіологи, вивчаємо спільноту мікробів, які живуть у нашому кишечнику, — те, що медики називають кишковою флорою. В останні роки дослідження у нашій та інших лабораторіях показали, що здоров'я кишкової флори на самому початку життя людини визначає його здоров'я на всі наступні роки. Ми не просто вчені, ми обидва батьки. Ми подумали, що батьки та люди, які виховують дітей, справді виграють, коли ми донесемо ці знання до широкого загалу.

— Якийсь час тому ми чули, що надмірне використання антибіотиків може призвести до розвитку стійких до антибіотиків інфекцій у лікарнях, що вже зараз відбивається на людей похилого віку. Але який зв'язок між мікробами та розвитком імунної системи в дитинстві?

— Коли ми народжуємось, у нас немає жодних мікробів. Наша імунна система недорозвинена. Але як тільки мікроби входять у наше життя, вони активізують нашу імунну систему, налаштовуючи її так, щоб вона працювала належним чином. Без мікробів наша імунна система не може боротися з інфекціями.

Причому важлива не просто присутність цих мікробів, а те, що вони виробляють: молекули та речовини, які безпосередньо взаємодіють із клітинами слизової оболонки кишечника, а також з імунними клітинами, що знаходяться на іншому боці слизової оболонки нашого кишечника. Вони буквально навчають їх, оскільки тільки при зустрічі з цими мікробними речовинами імунна клітина отримує інформацію про те, що вона має робити. Потім ці речовини переносяться до інших частин тіла, де здійснюється ще більше «тренувань».

— Раніше була рідкістю тяжка алергія на горіхи, а зараз це вже звично. У книзі ви торкнулися теорії, відомої як «гігієнічна гіпотеза». Що це таке?

— Гігієнічна гіпотеза намагається пояснити, чому алергія, а також ожиріння, запальні захворювання кишечника і навіть аутизм зараз «на підйомі». І це не може пояснюватись тільки генами, оскільки наші гени просто не змінюються так швидко. Дослідження переконливо доводять, що саме ці зміни на початку життя – відсутність впливу мікробів на кишечник – є причиною зростання цих захворювань у дітей та підлітків. Відсутність мікробного впливу на початку життя на організм людини, який необхідний для запуску та навчання імунної системи, щоб уникнути подальшого розвитку хронічних захворювань імунітету, визнано причиною того, що кількість подібних захворювань неухильно зростає.

— Чи можуть батьки зробити щось (або не робити чогось), щоб сприяти розвитку у дитини здорової мікрофлори кишечника, а отже, можливо, зменшити її шанс на розвиток алергії, астми та інших захворювань?

— Епідеміологічні дані показують, що діти, які ростуть у сільській місцевості, схильні до меншого ризику розвитку астми. Звичайно, ви не можете просто зібрати свої речі, переїхати в глухий кут і стати фермером, але статистика говорить про те, що жити в менш чистій обстановці насправді краще. Те саме вірно і щодо спілкування з домашніми тваринами, зокрема собакою, так що нехай ваша дитина спокійно грається з кішками та собаками.

Дослідження також показали, що знезараження всього, що потрапляє до рота до дитини, також збільшує його шанси на розвиток астми. Доведено, що частота розвитку астми знижується, якщо соска очищається в роті батька. І все це вказує на те, що ми просто звикли жити в надмірній чистоті, позбавленій мікробів настільки, що це невигідно і корисно для людського організму.

Гігієна справді має вирішальне значення для нашого здоров'я. Ми не повинні перестати мити руки, але ми зобов'язані робити це тільки тоді, коли цей захід ефективний і запобігає розповсюдженню інфекційних захворювань — перед їжею, повернувшись із походу по магазинах і після відвідин туалету. Будь-якого іншого часу це не обов'язково. Так що, якщо ваша дитина у дворі грається з брудом, вам не потрібно терміново забирати її звідти та негайно відмивати. У цьому немає жодної користі. Має бути баланс між запобіганням поширенню інфекції, яка, як і раніше, становить реальну загрозу для суспільства, та наявністю обмеженого мікробного впливу, який необхідний для здоров'я.

Автор: Brandie Weikle
Джерело: Бібліотека доктора КомаровськогоПоділитися:

Чи сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації та почніть стежити за цим блогом.

0 comments:

Дописати коментар