Про тата: Губар О. Й. Людина-оркестр

Людина-оркестр

«Ну що, похуліганим?» Телефонний дзвінок і ця приваблива пропозиція стрясають мій будинок, як правило, в самий невідповідний момент. Однак відмовитися від спілкування з Вовкою Носирєвим неможливо за жодних обставин. І ви зрозумієте, чому.

Кілька років тому Володя по-доброму здивував мене вишуканим хуліганством на академічній оперній сцені, так би мовити, за великого збігу народу. Навіть субтильних меломанів зі стажем не тільки не шокувала, але скоріше надихала акторська і співоча манера цього легкого, рухливого, чуйного, фантастично сценічного соліста двометрового зросту. Низький бас, велетень, Носирев, що називається, пурхав над рампою, заповнював собою весь простір сутінково урочистого залу. Оксамитовий левовий голос його гуркотів під склепіннями лож другого ярусу, плавно опускався в партер, щоб на наступній музичній фразі здійнятися до алегоричних картин, що обрамляють багатоголову люстру. Наче капельмейстер, він апелював то до одного, то до іншого сценічного партнера, провокуючи їх на емоційну участь у театральній грі, заводив, лоскотав, пошльопав.

Прослухавши всі репертуарні спектаклі, я переконався, що класичний бас-буффо, як я типізував Володю, насправді виявився басом-універсалом. Комічні персонажі Джеронімо в «Таємному шлюбі» Доменіко Чимарози, Мельника в «Русалці» (концертне виконання), Карася у «Запорожці за Дунаєм», одного з гномів у «Білосніжці», не зовсім тверезого розстригу в «Борисі Годунові» тощо. віддалялися на другий план, коли Носирєв виконував драматичні партії Спарафучиле в "Ріголетто", Рамфіса в "Аїді", Короля Рене в "Іоланті", Старого Цигана в "Алеко", Греміна в "Євгенії Онєгіні", Кончака в "Князі Ігорі" . Ох і не простий був цей «оперний вишивальник», як ми охрестили Носирєва разом із моєю дочкою, Машкою — як і багато юних театралів, теж великою його шанувальницею.

«Ми жили по сусідству», як співається у пісні, на вулиці Чичеріна: він — на кварталі між Пушкінською та Леніна, а я — на наступному, між Леніна та Карла Маркса, у проміжку вождів, так би мовити. Як водиться, наші тодішні хлопчачі ватаги ворогували між собою. Це називалося «хутір на хутір». І ось одного разу ворожа дитина зробила мені «гірку». Двоє пацанів заговорили зуби, а третій, крадучись, примостився позаду, рачки. Сусідським залишалося легенько підштовхнути — і я полетів шкереберть. Років через тридцять, коли я переказував Носиреву цю давню образу, він зніяковів і опустив очі: «А, то це був ти...» Як з'ясувалося, Вовка-то й прилаштувався тоді за моєю спиною козликом.

Хуліган, та й годі. З молодих нігтів та молочних зубів. Може, тому що інтернатська. Адже Володька справжній Постум: батько його пішов із життя, мало не дочекавшись народження сина. Мати шугала на «мілиху». А Вовка ріс шибеником: інтернат, «ремеслуха», «будівлі народного господарства», армія, знову будови. Але якось, по великому п'янку, заспівав. І його почув сусід — старий театральний диригент, який уже не піднімався з інвалідного візка. "Тобі вчитися треба", - сказав. І двометровий розгильдяй, що побачив види, опинився в консерваторії, та ще в класі легендарного Євгена Іванова. Мало того, став його улюбленцем, надією, конфідентом. Ще студентом Носирєв заспівав Петра Першого у співдружності зі знаменитою Ларисою Сергієнко, про яку згадує із благоговінням. заспівав як рівний. Очевидці професіонали засвідчили, що побачили в «Петрі» досвідченого «дядька» років п'ятдесяти, і просто здивувалися, дізнавшись, що дебютував студент.

Ви думаєте, я буду й надалі співати про успішну оперну кар'єру, ролі, партнерів, гастролі? Ані не бувало! Все це прісно. Таких сюжетів — хоч греблю гати. Краще про інше. Про те, наприклад, як Володя голосно грюкнув дверима, залишаючи Оперний після 14-річного блискучого соловання на великій сцені. Існували причини, з приводу яких написана прорва «театральних романів». Втім, Носирєв пішов неподалік театру. У той рік група міських божевільних, очолювана професором-істориком А. О. Добролюбським та мною, влаштувала розкопки найпершого в Одесі будинку, закладеного у день народження міста Дерибасом, Деволаном та Волконським. І розкоп цей ми розташували біля стін його колишньої роботи. Володя взявся за лопату, і протягом двох з половиною місяців, аж до перших снігопадів, безоплатно, тобто задарма, вгризався в спресований десятиліттями «культурний шар».

В результаті ми відкрили-таки підвали меморіального домобудівництва, зафіксували ритуал заснування Одеси — знайшли розбиті на щастя розкішні кубки, візерунчасту скляну тацю, фрагменти пляшки, розпитої батьками-засновниками, монету з вензелем імператриці, за традицією покладену під традицією. Наразі ці матеріали складають окремий експозиційний стенд у краєзнавчому музеї. Щодо обивателів, вони ставилися до нашої витівки по-різному. І в цих умовах, наближених до бойових, ми назвали нашу дружину Клубом міських божевільних імені Володі Дубініна.

А далі Вовка, як то кажуть, пішов по (хороших) руках. Ми їздили на розкопки у стародавню Ольвію та на острів Березань. На острові нас застав справді тропічна злива, що не припинялася три доби до ряду. Старі намети та спальники не витримали вже під кінець першого дня. Експедиція вимокла до нитки. Єдиним зігріваючим засобом була інша волога, високоградусна. Та ще... Володька Носирєв. Бачачи ґрунтовне зневіру, він придумав зіграти весілля з іншою загальною улюбленицею, пітерською мистецтвознавчою Елькою Кащеєвою. Залучені в дивовижне дійство і його підготовку, ми геть-чисто забули про дощ, про вогкість і всілякі фізіологічні наслідки. Досі до дрібниць відтворюю трагікомічну матримоніальну ходу блискучих фігур, костюмованих намертво прилиплими шматками балахонів, стрічок і розвинених, майже цвинтарних, віночків.

Ми вижили на острові, а потім Володька цементував нашу компанію в Ольвії та інших місцях біля чорта на паличках. Пам'ятаю, як у Очакові, серед ночі, він примудрився розжитися двома лотками яєць, і щедро підгодував зголоднілу громадськість неосяжною глазунею. А як він уміє приготувати раків — на двадцяти травах, включаючи базилік та лепешку болотну. Немає йому рівних і як мисливцеві та рибалці. Нехай там що інкримінує суспільство охорони тварин, але вбиту і приготовлену ним зайчиху ми поглинали так, що тріщало і за нашими довгими вухами. І як рукодільникові немає йому рівних. Складені Вовкою каміни, печі, барбекю прикрашають інтер'єри країн ближнього, далекого та середнього зарубіжжя. Зшитими ним же гаманцями, гаманцями, поясами, кобурами, патронташами та ягдташами користуються численні друзі-приятели.

І ось, після майже семирічної перерви, відбулося повернення блудного сина під дах дорогою альма матер, або Академічного театру опери та балету (і в тому не остання заслуга далекоглядного керівника В. Я. Василенка). Носирєв блискуче дебютував у «Запорожці», який добряче зблиснув, а точніше — абсолютно збожеволів без його участі. Треба було бачити, як, справді починаючись з вішалки, загавкав, зашумів Оперний. За улюбленим хуліганом скучили не лише колеги (у прем'єрі Володю чудово підтримали народні артисти України Валентина Васильєва, Надія Шакун, Анатолій Капустін та інші), а все, все, всі — білетери, костюмери, гримери, оркестранти і навіть пожежники. А головне — публіка, що аплодувала повернутому з-за Дунаю розудалому запорожцю Карасю.

З дня того спектаклю не минуло й року, а Носирєв встиг повернути собі більшість колишніх своїх ролей — в «Іоланті», «Ріголетто», «Богемі», «Білосніжці» та ін., чудово заспівав Датана у прем'єрному показі «Мойсея», готується увійти до рідних для нього «Аїди» та «Трубадур», до прем'єри «Чарівної флейти». А в січні неабияк оживив «Севільського цирульника». Його Дон Базіліо — типологічний персонаж класичної італійської опери-буфф. (От би і «Таємний шлюб» відновити! Комедії завжди чудово піддаються до буднів). Публіка миттєво оцінила не лише вокальну, а й сценічну майстерність Володі Носирєва. Чарівний ансамбль склали його партнери — народний артист України Анатолій Дуда (Альмавіва), заслужений артист України Павло Єрмоленко (Фігаро), досвідчені Володимир Павлов (Бартоло) та Тетяна Симановська (Берта), а також молода, але цілком успішна дебютантка Діана.

…Я знаю, все в нього буде добре. Але не благостно. Тому що від Володьки (що втішно!) всього можна чекати. Уявіть, він якось викрав... тролейбус. Удвох із спільним нашим другом Славиком Ковалем. Взяли, розумієш, зняли штанги з дротів і вручну викотили вагон на сусідню вулицю. Де дротів і зовсім немає. Чому? Розумієте, водій пасажирів обмахував. Так вони ж у мене такі Робіни Гуди, що любо-дорого дивитися!

Губар Олег Йосипович
Одеса, журнал "Пасаж", 2003, №3Поділитися:

Чи сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації та почніть стежити за цим блогом.
Location: Одесса, Одесская область, Украина, 65000

0 comments:

Дописати коментар