Сон немовляти у перші чотири місяці життя

Умовно формування сну немовляти в перші 4 місяці можна розділити на три періоди (йдеться про вік, розрахований від імовірної дати пологів, тобто мами недоношених дітей повинні додати до цих цифр ту кількість тижнів, на яку малюк не доношений).

Перший період: перші 8 тижнів життя

Дитина спить майже так, як недавно спала в животі у мами. Його біоритми не сформовані, малюк живе за своїм чотиригодинним ритмом, інверсія сну (плутанина дня та ночі) у цьому віці – норма.

Сон не організований, навички сну відсутні, сон може тривати від 30 хвилин до 4 годин, загальна кількість сну на добу — 15–18 годин.

Другий період: з 8-го по 12-й тиждень

З'являється «соціальна посмішка». До цього віку вже відбувається формування нічного сну, закінчується плутанина дня та ночі. Дитина може безперервно спати вночі 4–6 годин, нічний сон становить 8–9 годин.

Денний сон досі не організований, денні сни від 30 хвилин до 4 годин.

Третій період: з 12-го по 16-й тиждень

Формуються циркадні ритми. Нічний сон збільшується до 12 години, дитина може безперервно спати 6-8 годин. Формується від 3 до 5 денних сну (мінімальною тривалістю 30-40 хвилин). Час пильнування може досягати двох годин (в середньому півтора).

***

Тепер ми знаємо, чого чекати від сну дитини в перші 16 тижнів, але постає питання: а що ми можемо зробити, щоб сон дитини в реальному житті розвивався так само добре і просто, як про це написано в розумних книжках?

Відповідь проста: не заважати. Природа дивним чином сама потурбувалася про все. Сучасні мами все менше покладаються на свою інтуїцію, все гірше розпізнають потреби та сигнали дитини, тоді як у їхніх головах стикається маса суперечливих рекомендацій — починаючи від порад радянських бабусь «не привчай до рук», «нехай полежить проореться», закінчуючи сучасними. по кожному писку давай груди, інакше виросте, і буде в нього депресія».

До того ж такі блага цивілізації, як електрика (всього 100 років тому ми жили без світла і навіть не мріяли про неспання о 23.00, наприклад, взимку, коли о 17.00 вже темно), світло від монітора комп'ютерів, планшетів, телефонів порушують вироблення гормону сну. ), що збиває та формування природних біоритмів. Завдяки появі склопакетів та батарей змінився мікроклімат у приміщенні, де спить дитина. Повітря стало пересушеним, що неминуче викликає пересихання ніжної слизової оболонки новонародженого, діти можуть прокидатися від спраги або дискомфорту. Тому всі поради щодо організації здорового сну дитини зводитимуться до того, щоб вчасно виявляти потреби дитини та створювати їй комфортні, природні умови сну.

Новонародженість і другий місяць життя

Перші 2 місяці життя не боїмося сформувати шкідливі звички — дитина ще не вміє аналізувати та оцінювати навколишнє оточення, причинно-наслідкові зв'язки не формуються, а це означає, що привчити до рук, хитання, засипання на грудях неможливо. Задовольняємо базові потреби дитини, переживаємо з нею період фіолетового плачу, забезпечуємо безпечний сон, комфортні умови сну, регулюємо активне неспання та час для сну за допомогою освітлення та виду активності.

Третій місяць життя дитини

З'явилася «соціальна посмішка», а отже дитина починає розуміти причинно-наслідкові зв'язки, аналізувати зміни навколишнього середовища. Саме в цьому віці оптимально створювати умови, які сприяють формуванню основ здорового сну, тому ми визначаємо місце сну. Укладаємо дитину спати в ліжечко. Ліжечко не манеж, у ліжечку тільки спимо!

Створюємо комфортні умови сну:

  1. Темно (вдень зручно користуватися шторами блекаут).
  2. Тихо (у разі неможливості забезпечити сон у тиші дуже допомагає білий шум, який поглинає сторонні звуки, а також заспокоює дитину).
  3. Температура у приміщенні, де спить дитина: влітку 24–27 градусів, взимку 18–24, вологість 50–55%.

Спостерігаємо за ознаками втоми (усунення, ссання, позіхання, дитина трет очі, смикає волосики, чухає вушка, мотає головою з боку в бік). Орієнтуємося на час неспання (45-60 хвилин). Укладаємо дитину спати, не даючи їй перевтомитися. Ознаки перевтоми: проситься на ручки, вередує, зайве веселий, активний.

Вводимо ритуали як для сну, але й усієї активності протягом дня. Розслаблюючий ритуал відходу до сну (не більше 10-15 хвилин), мета — розслабити та заспокоїти малюка. Важливо чіткий початок і кінець, певна послідовність (створюємо сприятливі умови — надягаємо підгузок — піжаму — колиска — похитування).

Тренуємо навичку самостійного розслаблення - спостерігаємо за малюком і в той момент, коли бачимо, що малюк готовий заснути, виключаємо збуджуючі стимули і даємо можливість заснути самому.

Поза контролем: час початку, тривалість та кількість денного сну.

Четвертий місяць життя

Продовжуємо спостерігати ознаки втоми. Щоб зрозуміти, чи правильний час неспання ми даємо дитині, стежимо за часом засинання (у нормі — близько 15 хвилин) і якістю сну. У цьому віці максимальний час неспання становить близько двох годин, причому після короткого сну воно скорочується на третину – до 1 години 20 хвилин.

Зміщуємо час початку ночі більш ранній період (раннє укладання — з 17 до 20 годин).

Важливо пам'ятати, що психологічний стан матері легко зчитується дитиною. Якщо мама перебуває у стресі, нервова, невпевнена, то дитина не почуватиметься в безпеці на руках у такої мами, а отже розслабитися та заснути їй буде дуже важко. У цьому випадку краще доручити укладати дитину татові, а маму відправити відпочивати.

Автор: Островерхова Ганна
Джерело: https://lib.komarovskiy.net/son-mladenca-v-pervye-chetyre-mesyaca-zhizni.htmlПоділитися:

Чи сподобалася ця публікація? Не пропустіть наступні публікації та почніть стежити за цим блогом.

0 comments:

Дописати коментар